ساخت تاسسیات صنعتی

ساخت تاسسیات صنعتی

ساخت تاسسیات صنعتی

در فرآیندهای تولیدی و صنعتی در کارخانه ها از تاسیسات صنعتی و سیستم های مورد نیاز برای پیشبرد کار تولید استفاده می شود.
تاسیسات صنعتی که در صنایع و کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد شامل دستگاه ها، تاسیسات هیدرولیکی، مکانیکی، الکتریکی، پنوماتیکی، نورپردازی، تهویه، سیستم های اطفاء حریق، ابزارهای اندازه گیری و کنترل و همچنین سیستم های انرژی و سوخت است.
در صنایع از تاسیسات مختلفی در فرآیندهای تولیدی و تامین منابع گاز، مواد اولیه، آب، تهویه مطبوع برای ایمنی کارکنان و انتقال و انبارداری محصولات استفاده می شود. در واقع تاسیسات صنعتی در صنایع با هدف کاهش هزینه ها، حفاظت از محیط زیست، برقراری شرایط ایمنی و بهبود و عملکرد تولید بکار گرفته می شود. ما در این مقاله به این موضوع خواهیم در مورد ساخت تاسسیات صنعتی به صورت کامل با شما صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

انواع تاسیسات صنعتی کدامند؟

از مهمترین مواردی که در پروژه های صنعتی به آن اهمیت داده می شود می توان به طراحی تاسیسات صنعتی اشاره کرد. در صورت طراحی تاسیسات صنعتی درست با عملکرد بالا به طور مسلم رفاه و آسایش کارکنان نیز به مراتب افزایش می یابد. زیربنای تجهیزات کاربردی و مهم مکانیکی و الکتریکی در صنایع تاسیسات صنعتی نام دارد.
انواع تاسیسات صنعتی عبارت اند از:

 1. تاسیسات صنعتی الکتریکی
  تاسیسات صنعتی الکتریکی شامل تجهیزات تصویری و صوتی، تجهیزات روشنایی، کابل ها، تجهیزات مخابراتی و دیگر تجهیزات زیر بنای الکتریکی است که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. تاسیسات صنعتی مکانیکی
  تاسسات صنعتی مکانیکی نیز دربرگیرنده تجهیزات بهداشتی، گاز رسانی، تهویه مطبوع و سیستم های آب و فاضلاب است.

انواع تاسیسات صنعتی کدامند؟

کاربرد های طراحی تاسیسات صنعتی

طراحی تاسیسات صنعتی باید مطابق با استانداردهای طراحی انجام شود به این دلیل که در صورت عدم توجه به اصولی بودن تاسیسات شرایط مربوط به هزینه تعمیر و نگهداری آنها نیز افزایش می یابد.
وجود تاسیسات صنعتی با کیفیت موجب کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری می شود و از طرفی طول عمر ساختمان نیز در نتیجه استفاده از تاسیسات صنعتی کارآمد به طور یقین بالاتر خواهد رفت.
از کاربردهای مهم طراحی درست و صحیح تاسیسات صنعتی می توان به سیستم های دفع فاضلاب اشاره کرد.
همان طور که می دانید در صنایع فاضلاب ها خطرناک ترین پساب ها را از فرآیند تولید ایجاد می کنند که دفع این مواد خطر ساز نیاز به رعایت اصول و ضوابط مربوط به خود است. بنابراین تصفیه فیزیکی این فاضلاب ها نیاز به تاسیسات لوله کشی مناسب است. سیستم های آشغال گیر نیز از جمله تاسیسات صنعتی است به صورت دستی و مکانیکی بر سر راه لوله فاضلاب قرار گرفته است. از این سیستم ها برای گرفتن ذرات جامد استفاده می شود.
البته این روزها با طراحی درست تاسیسات صنعتی و از طرفی بهینه سازی آن ها می توان از هدر رفتن انرژی و مصرف زیاد جلوگیری کرد.

در طراحی تاسیسات صنعتی باید به چه نکاتی توجه داشت؟

در زمان طراحی تاسیسات صنعتی مهندسین به برخی از نکات مهم و ضروری توجه دارند که در ادامه بیان خواهیم کرد.

 • بررسی کردن الزامات ایمنی آتش نشانی در محل
  انتخاب مصالح مناسب در مواجه با خطر انفجار و آتش سوزی اهمیت بالایی دارد که مهندسین مطابق با آن فرآیند طراحی تاسیسات صنعتی را پیش می برند.
 • بررسی کردن محل تولید و ذخیره سازی از نظر الزامات بهداشتی
  الزامات بهداشتی از جمله موارد مهمی است که در صنایع باید به آن اهمیت داده شود. در واقع دوش، اتاق های رختکن، تهویه مناسب باید براساس تعداد کارکنان در آن مجموعه در نظر گرفته شود.
 • استفاده از سیستم های گرمایشی، سرمایشی و سیستم تهویه مطبوع
  شرایط کار برای کارکنان باید به خوبی مهیا شود تا راندمان کاری آنها نیز به مراتب افزایش یابد.

در طراحی تاسیسات صنعتی باید به چه نکاتی توجه داشت؟

مکانیزم طراحی تاسیسات صنعتی چگونه انجام می شود؟

یک ناظر اجرای طراحی و ساخت تاسیسات صنعتی وظیفه دارد عملیات مربوط به طراحی را برنامه ریزی و مدیریت کند و بر تولید تدارکات تولیدی و ایمنی صنایع نظارت داشته باشد. البته هر پروژه شرایط مختص به خود را دارد که در این بین پروژه های تاسیسات صنعتی دارای مسئولانی است که مکانیزم طراحی تاسیسات ساختمانی را نظارت می کند. مکانیزم طراحی و اجرای تاسیسات صنعتی شامل بازرسی ساختمان، نظارت بر موجودی، بررسی استانداردها، توجه داشتن به تجهیزات و قطعات مورد نظر، اطمینان یابی از عملیات اجرایی ، بررسی کردن مکان ورودی و خروجی تاسیسات صنعتی، نظارت بر چگونگی طراحی تاسیسات صنعتی و در آخر نیز نظارت بر اجرای تاسیسات مکانیکی و الکتریکی است.

سخن پایانی
مکانیزم ساخت تاسیسات صنعتی باید طبق متخصصین کاربلد و باتجربه انجام شود چرا که اجرای چنین تاسیساتی نیازمند تجربه لازم بوده تا ساخت این تاسیسات با بهترین متریال و کیفیت مطلوب انجام شود. در صنایع از تاسیسات مختلفی در فرآیندهای تولیدی و تامین منابع گاز، مواد اولیه، آب، تهویه مطبوع برای ایمنی کارکنان و انتقال و انبارداری محصولات استفاده می شود. در واقع تاسیسات صنعتی در صنایع با هدف کاهش هزینه ها، حفاظت از محیط زیست، برقراری شرایط ایمنی و بهبود و عملکرد تولید بکار گرفته می شود. مکانیزم ساخت تاسیسات صنعتی چگونه است؟ یکی از موضوعات مهم و قابل توجهی است که در زمان طراحی و ساخت این تاسیسات باید دقت زیادی داشت تا در نهایت سطح کیفی محصولات نیز افزایش یابد. با طراحی تاسیسات صنعتی با بهترین متریال ها راندمان کاری کارکنان نیز بالاتر خواهد رفت که این امر موجب پیشرفت کاری نیز می شود.

سوالات متداول
1-آیا تاسیسات صنعتی در همه صنایع به یک شکل است؟
تاسیسات صنعتی در صنایع شامل سیستم های هیدرولیک، تاسیسات پنوماتیک، تجهیزات مربوط به حرکت مواد، تاسیسات اطفاء حریق و …. است که البته هر کدام از این تاسیسات در هر صنایع با توجه به نیاز صنایع می تواند با تغییراتی همراه شود.
2- هزینه تاسیسات صنعتی چقدر است ؟
برای تاسیسات صنعتی نمی توان هزینه دقیق و معلومی مشخص کرد بلکه هزینه آن متغییر بوده و بستگی به تکنولوژی مورد استفاده، مکان، نوع صنعت، اندازه و ابعاد، استانداردها و مقررات پروژه مورد نظر در صنایع دارد.
3- انجمن تاسیسات صنعتی ایران در چه سالی تاسیس شد ؟
انجمن تاسیسات صنعتی ایران در سال 1351 تاسیس شد و طی گذشت زمان الان حدود چهار دهه است که خدمات ارزنده ای را در رابطه با طراحی تاسیسات ساختمان ارائه کرده است.

امتیاز دهید post
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.