نکات لازم برای انتخاب سقف کاذب آپارتمان های شکیل

نکات لازم برای انتخاب سقف کاذب آپارتمان های شکیل

نکات لازم برای انتخاب سقف کاذب آپارتمان های شکیل

امروزه استفاده از سقف‌ کاذب در معماری داخلی بسیار رایج و محبوب است. سقف کاذب آپارتمان می‌تواند زیبایی بی حد و اندازه‌ای را برای خانه شما به ارمغان بیاورد و ظاهر آن را از این رو به آن رو کند. برای انتخاب سقف کاذب آپارتمان های شکیل، به اطلاعات کافی از این مصالح نیاز است.
به صورت کلی سقف‌های کاذب، معمولا به عنوان سقف دوم، زیر سقف اصلی آپارتمان قرار می‌گیرد و به عنوان یک پوشش برای سقف اصلی سازه محسوب می‌شوند. در واقع سقف کاذب آپارتمان‌های شکیل، فضای آکوستیک را ایجاد خواهد کرد و همچنین با بهره گیری از آن امکان اضافه کردن مصالح تزئینی و نورپردازی خانه نیز وجود دارد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی نکات لازم برای انتخاب سقف کاذب آپارتمان‌های شکیل بپردازیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

سقف کاذب چیست؟

پیش از آنکه به بررسی نکات لازم برای انتخاب سقف کاذب آپارتمان های شکیل بپردازیم، در ابتدا بهتر است که تعریفی از سقف کاذب را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم تا بتوانید با این سقف‌ها آشنایی بیشتری پیدا کنید. به صورت کلی سقف کاذب، یک نوع سقف خاص است که در زیر سقف اصلی پیاده سازی شده و به عنوان پوشش سقف به شمار می‌آید. این سقف می‌تواند زیبایی بسیاری را به خانه شما هدیه دهد و علاوه بر پوشش دهی تأسیسات سقف اصلی، در معماری داخلی برای زیبا سازی فضا و نورپردازی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سقف کاذب چیست؟
بررسی سقف کاذب چیست؟

شایان ذکر است که سقف‌های کاذب می‌تواند فضایی آکوستیک را برای خانه شما به ارمغان بیاورد و همچنین از اتلاف انرژی نیز جلوگیری کند. از سقف کاذب به‌عنوان پوششی بسیار خاص برای سقف اصلی استفاده شده تا بدین صورت مانع دیده شدن سقف اصلی سازه که معمولا زیبایی خاصی ندارد و همچنین از قابلیت نورپردازی برخوردار نیست، بشود. نحوه اتصال سقف کاذب به وسیله سازه‌های خاص به سقف و دیوارهای آپارتمان خواهد بود تا بدین صورت تاسیسات سقف پنهان شود. استفاده از سقف کاذب در آپارتمان‌های شکیل می‌تواند مزیت‌های خاصی را به همراه داشته باشد که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

 • ایجاد حجم و فضای دکوراتیو
 • نورپردازی‌های خاص
 • عایق کردن محیط از نظر صدا و حرارت
 • زیباسازی سقف اصلی خانه و …

ویژگی‌ها و نکات لازم برای انتخاب بهترین سقف کاذب برای آپارتمان های شکیل

همان گونه که در بخش‌ قبل اشاره کرده‌ایم، انتخاب سقف کاذب برای آپارتمان‌های شکیل می‌تواند زیبایی بی‌نظیری را به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که سقف های کاذب جایگاه بسیار خاصی در معماری داخلی به شمار می‌آیند و مهندسان و طراحان از آن برای ایجاد فضایی شکیل، روح نواز و زیبا استفاده می‌کنند. سقف‌های کاذب ویژگی‌های خاص خود را دارند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • سقف های کاذب به عنوان یک عایق حرارتی بسیار مهم محسوب می‌شود و از انتقال حرارت و انرژی به بیرون و حتی درون آپارتمان جلوگیری خواهند کرد.
 • این نوع از سقف‌ها حتی به عنوان عایقی برای صدا نیز محسوب می‌شوند و به واسطه آن‌ها ساختمان می‌تواند در برابر انتقال صوت نیز ایزولاسیون شود.
 • معماران داخلی از این سقف ها برای ایجاد فضایی زیبا و مدرن در طرح داخلی خانه استفاده خواهند کرد.
 • با اجرای این سقف‌ها می‌توان به تاسیسات زیر سقف دسترسی آسان داشت.
 • سقف‌های کاذب از طول عمر بسیار بالایی برخوردار است.
 • اجرای این سقف‌ها در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود و آسان است.
 • این سقف‌ها و سازه‌های آن به صورت کاملا پیش ساخته بوده و در کارخانه ها تولید شده و در محل نصب خواهند شد.
 • مصالحی که در ساخت سقف کاذب مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار سبک است و به همین دلیل بر وزن مرده ساختمان چیزی اضافه نمی‌کند.
 • بسیاری از ساختمان ها علاوه بر زیبایی، از سقف های کاذب به دلیل خاصیت عایق بودن استفاده خواهند کرد.
 • از سقف کاذب برای نورپردازی‌های دکوراتیو استفاده می شود. با این روش می‌توان جای خاصی از خانه را به نقطه‌ی کانونی تبدیل کرد و زیبایی بی حد و مرزی به خانه بخشید.
 • متریالی که در ساخت سقف‌های کاذب مورد استفاده قرار می‌گیرد، از پی‌وی‌سی، آهن، گچ، چوب، فلز، طلق، کامپوزیت و یا ترکیبی از آن‌ها می‌باشد.
ویژگی‌ها و نکات لازم برای انتخاب بهترین سقف کاذب برای آپارتمان های شکیل
بررسی ویژگی‌ها و نکات لازم برای انتخاب بهترین سقف کاذب برای آپارتمان های شکیل

معرفی انواع سقف کاذب

بعد از شناخت سقف کاذب، نوبت به این موضوع می‌رسد که بدانیم سقف کاذب چه انواعی دارد و در کدام قسمت‌ها کاربرد دارد. دانستن نکات لازم در خصوص انواع سقف کاذب، می‌تواند به شما برای انتخاب سقف کاذب آپارتمان های شکیل، کمک شایانی نمایند. در زیر به انواع سقف کاذب اشاره خواهیم داشت:

 • سقف کاذب رابیتس

یکی از انواع سقف کاذب که معمولا معماران به آن علاقه زیادی دارند، سقف کاذب رابیتس است زیرا این نوع سقف، از جمله سقف‌هایی محسوب می‌شود که برای معماران زمینه ابتکار و خلاقیت را فراهم خواهد کرد. رابیتس یک انتخاب سقف کاذب آپارتمان‌های شکیل است زیرا این نوع از سقف‌ها به نوعی فضای بیشتری برای اجرای طرح‌ های جدید به ارمغان می‌آ‌ورند و به همین دلیل است که در بسیاری از آپارتمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در هنگام اجرای سقف کاذب، از ورق رابیتس استفاده خواهد شد.

از جمله مزایای سقف رابیتس می‌توان به دسترسی آسان به مصالح و اجرای طرح‌ های متنوع اشاره داشت و از جمله معایب این نوع سقف‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-مصرف بسیار بالای گچ

-وزن بالا در مقایسه با سایر سقف‌های کاذب

-سرعت اجرای پایین در مقایسه با سایر سقف های کاذب

-لزوم توجه به آب ‌و هوا در زمان گچ ‌کاری

 • سقف کاذب آکوستیک

یکی دیگر از انواع سقف‌های کاذب، سقف کاذب آکوستیک است که معمولا برای آپارتمان‌ها و خانه‌ها استفاده نمی‌شود و یا اگر استفاده بشود، کم طرفدار است! سقف‌های کاذب آکوستیک همان گونه که از نامشان مشخص است، به عنوان یک سقف عایق محسوب می‌شوند و فاصله‌ای تا سقف اصلی ایجاد کرده و همین موضوع سبب عایق شدن محیط در برابر صدا و حرارت خواهد شد.

از جمله نکات بسیار مهمی که در خصوص سقف کاذب آکوستیک باید بدانید، به شرح زیر است:

-این نوع سقف سقف اصلی سازه را در برابر حرارت و صدا عایق میکند.

-این نوع از سقف ‌های کاذب معمولاً در مکان‌ های پر سر و صدا به کار خواهند رفت.

-در شرایطی که می خواهید صدا منعکس نشود، باید از نوع خاصی از سقف‌های کاذب آکوستیک بهره ببرید.

-کاربرد سقف آکوستیک، معمولا در سینماها، تالارها، محل‌های اجرای همایش و استودیوهای ضبط می‌باشد.

-متریال ساخت این نوع از سقف ها معمولا پارچه، مقوای فشرده و در برخی موارد گچ خواهد بود.

سقف کاذب آکوستیک
معرفی سقف کاذب آکوستیک
 • سقف کاذب پی ‌وی ‌سی (PVC)

یک گزینه دیگر برای انتخاب سقف کاذب آپارتمان‌های شکیل، سقف کاذب پی وی سی است که در محیط‌هایی مانند حمام و سرویس بهداشتی کاربرد دارد. سقف کاذب پی وی سی (PVC) مقرون به صرفه‌تر از سایر سقف‌های کاذب است و در زمانی کاربرد دارد که محدودیت زمانی داشته باشیم.

این سقف‌ها از لحاظ نصب نیز بسیار آسان‌تر از سایر سقف‌های کاذب نصب می‌شوند. تنوع رنگ و طرح در سقف کاذب پی وی سی بسیار زیاد بوده و به عنوان یک عایق عمل خواهند کرد. از جمله ویژگی‌های خاص سقف کاذب پی وی سی می‌توان به موارد مهم زیر اشاره داشت:

-مواد قالب این محصول، پلاستیک بوده و به همین دلیل، قابل شست و شو هستند.

-سقف کاذب پی وی سی یک سقف ضد رطوبت بوده و به همین دلیل گزینه مناسبی برای نواحی شمال کشور و شهرهای مرطوب خواهد بود.

-از این سقف ها در ساخت حمام و توالت نیز استفاده خواهند کرد.

 • سقف کاذب آلومینیومی

یکی دیگر از انواع سقف‌های کاذب، سقف کاذب آلومینیومی است که در مکان‌های عمومی خاصی که کارِ تأسیسات و لوله کشی مربوط به سقف زیاد بوده و سیستم ‌های روشنایی ممکن است دچار مشکل شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا باز کردن این سقف‌ها نسبت به سایر سقف‌های کاذب راحت‌تر بوده و همچنین برای مکان‌های عمومی گزینه مناسبی به شمار می‌آیند. استفاده از سقف کاذب آلومینیومی برای خانه‌‌ها و آپارتمان رایج نمی‍باشد. در زیر به برخی از نکات مهم در خصوص سقف کاذب آلومینیومی اشاره کرده‌ایم:

-در صورتی که نیاز به رسیدگی تأسیسات، تعمیر و تعویض زیاد است، باید از سقف‌ های کاذب آلومینیومی استفاده شود.

-استفاده از سقف ‌های غیر کاذب و معمولی، امکان دسترسی به سیستم‌ های روشنایی و لوله کشی را نخواهند داد به همین دلیل است که از سقف کاذب آلومینیومی در ساخت ساختمان‌ها با کاربری‌های مهم استفاده می‌شود.

-سقف های معمولی اگر در این شرایط فوق الذکر قرار بگیرند، زخمی ‌شده و جلوه ای نامناسب و نامطلوب به مکان مورد نظر می‌ بخشند.

-کاربرد عمده ی سقف کاذب آلومینیومی، به علت ضد آب بودن در استخر ها و پارک ‌های آبی سر پوشیده، اداره ‌ها، بیمارستان ‌ها، فرودگاه ‌ها و به ندرت در سقف مکان‌ های مسکونی می باشد.

سقف کاذب آلومینیومی
معرفی سقف کاذب آلومینیومی
 • سقف کاذب پیش ‌ساخته گچی

یکی از رایج‌ترین سقف‌ کاذب که برای آپارتمان‌های شکیل به کار می‌رود، سقف کاذب پیش ساخته گچی است. این نوع از سقف‌ها زیبایی خاصی برای آپارتمان‌ها به ارمغان می‌آرود. سقف ‌های پیش ساخته گچی، همان سقف‌ های آلومینیومی ۶۰ در۶۰ بوده که پوشش گچی آن ها را می‌پوشانند. از جمله نکاتی که در خصوص این نوع سقف کاذب آپارتمان‌های شکیل باید بدانید، به شرح زیر است:

-این قطعات دارای وزن سبک و قابلیت نصب بسیار ساده بوده و مثل سقف‌ های آلومینیومی در کنار یکدیگر چیده می ‌شوند.

-این محصول نسبت به دیگر سقف ‌های گچی، وزن سبک ‌تری داشته که این امر نصب آسان ‌تری را فراهم می‌ کند.

 • سقف کاذب کناف

یکی دیگر از زیباترین سقف‌های کاذب، کناف است. برای انتخاب سقف کاذب آپارتمان های شکیل بهتر است به سراغ سقف‌های کناف بروید. سقف‌های کناف قابلیت‌های متعددی مانند ایجاد نورپردازی مناسب، زیبایی بی‌نظیر و … را برای خانه شما به همراه می‌آورند.

اگر بخواهیم تعریفی جامع از کناف را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم، باید اشاره کنیم، به سقف‌ کاذبی که در آن از پانل‌های گچی و غیرگچیِ پیش‌ساخته همراه با پروفیل‌های فولادی استفاده‌ شده باشد، سقف کاذب کناف اطلاق می‌گردد. امروزه سقف کاذب کناف به دلیل صرفه‌جویی در هزینه، انرژی، زمان و همچنین تنوع در طرح‌ و رنگ، از طرفداران بسیار خاصی برخوردار است. حتی معماران این سقف را یک گزینه عالی برای خانه‌ها و آپارتمان‌‎های شکیل به شمار می‌آورند. به صورت کلی سقف کاذب کناف می‌تواند ویژگی‌های زیر را برای شما به ارمغان بیاورد:

-قابلیت نصب بسیار مناسب و آسان

-پس از نصب، تأسیسات زیر سقف به راحتی قابل دسترس خواهد بود و دیگر نگران تاسیسات زیر سقف نخواهید شد.

-بسیار سبک است و به وزن مرده سازه، بار چشم گیری را اضافه نخواهد کرد.

-از لحاظ اقتصادی جزء سقف‌های کاذب با قیمت مناسب به شمار می‌آید.

-چراغ ‌ها را در این سقف، می‌توان به‌ صورت تو کار و رو کار نصب کرد به همین دلیل این سقف‌ها یک انتخاب مناسب برای نورپردازی بسیار ویژه در آپارتمان‌های شکیل هستند.

-سقف کاذب کناف به راحتی قابل تعمیر است.

نکته بسیار مهم برای انتخاب سقف کاذب برای آپارتمان های شکیل

به جزء انواع سقف‌های کاذب ذکر شده در فوق، سقف‌های دیگری نیز مانند سقف کاذب بارکدی وجود دارد. اما لازم به ذکر است که در این مطلب ما سعی کردیم تنها به سقف‌های کاذب پر طرفدار و رایج در ساختمان اشاره نماییم. از جمله سایر سقف‌های کاذب دیگر می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مدل پنل ‌های پیش‌ ساخته گچی
 • مدل گریلیوم
 • سقف کاذب چوبی
 • مدل ترکیبی
 • سقف کاذب تلقی
 • سقف کاذب شیشه ای
 • سقف کاذب در مدل تصویری
 • سقف های کاذب کشسان
 • سقف ‌های مدل آسمان مجازی

تمامی این مدل‌های ذکر شده، زیبایی خاص خود را دارد و می‌تواند به عنوان یک انتخاب سقف کاذب آپارتمان‌های شکیل استفاده شود. برای انتخاب سقف‌های کاذب بهتر است که با متخصصان و معماران در این خصوص مشورت نمایید. آن‌ها به شما کمک می کنند تا انتخابی مناسب داشته باشید و بتوانید برای آپارتمان خود سقفی را انتخاب کنید که زیبایی خانه‌تان را دو چندان نماید.

نکته بسیار مهم برای انتخاب سقف کاذب برای آپارتمان های شکیل
بررسی نکته بسیار مهم برای انتخاب سقف کاذب برای آپارتمان های شکیل

موضوع دیگری که در انتخاب سقف‌های کاذب مهم است، وضعیت آب و هوای منطقه مربوطه است. به عنوان مثال استفاده از سقف های کاذب چوبی برای مناطق مرطوب مانند شمال کشور، طول عمر بالایی نخواهد داشت. مگر آنکه تمهیدات ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته شود.

سخن پایانی نکات لازم برای انتخاب سقف کاذب آپارتمان های شکیل

در این مطلب سعی شد تا در خصوص نکات لازم برای انتخاب سقف کاذب آپارتمان های شکیل اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. شما نیز می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ما مراجعه کرده و با کارشناسان و مشاوران در این خصوص مشورت نمایید.

سوالات متداول نکات لازم برای انتخاب سقف کاذب آپارتمان های شکیل

 1. معایب سقف کاذب چیست؟
  برای ساختمان‌هایی که دارای سقف کوتاه هستند مناسب نیست و پس از گذشت سال‌ها فرسوده می‌شود.
 2. مزیت استفاده از سقف کشسان چیست؟
  مقاوم در برابر آب و رطوبت، مقاوم در برابر آتش‌ سوزی و قابلیت تحمل وزن بالا
 3. مزیت استفاده از سقف پی وی سی چیست؟
  مقاوم در برابر رطوبت، ضد آب و مقاوم در برابر حشرات، قارچ و باکتری.
امتیاز دهید post
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.